"Ақмола облысы білім басқармасының Біржан сал ауданы бойынша білім бөлімі Тасшалқар ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" КММ
КГУ " Общеобразовательная школа села Тасшалкар отдела образования по району Биржан сал управления образования Акмолинской области"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Ұлы Жібек жолы ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті?

23.12.2017

Қазақстан тарихы пәнінен сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді

жоспар бөлімі: 7.2A Х – XІІІ ғғ. Қазақстан территориясындағы мемлекеттер

Мектеп:

Күні:  14.12.2017 ж

Мұғалімнің

аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқандар

саны:

Қатыспағандар

саны:

 

Сабақ тақырыбы

Ұлы Жібек жолы

ортағасырлық Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына қалай әсер етті?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

 

Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін

анықтау;

Көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық

байланыстарын анықтау;

Ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің

ерекшеліктерін түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

Ұлы Жібек жолының қолөнер, сауданың дамуына және

қалалардың өсуіне әсерін анықтайды;

Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардағы маңызын

ашады.

Бағалау критерийлері                                             

 

Қолдану: Жұмыс дәптерлеріне Ұлы Жібек жолындағы Қазақстанның ортағасырлық қалаларын

жазады;

Шығармашылық

дағды: Ортағасырлық  қалаларының 

тұрғындары  ретінде  тауар-ақша қатынасының болғанын, қолөнер

мен құрылыстың дамығанын, қалалардың көркейгенін дәлелдейді;

Критерийлері:                                     

1. Өз қаласының архитектурасын суреттейді;

2. Қалаңда сауданың қандай түрлері дамығанын анықтайды;

3. Жергілікті шеберханалар өнімдерінің тізімін жасайды;

4. Ақша түрлерін анықтайды;

5. Қаласында қандай діни мекемелер барын зерттейді.

6. Қаласына шетелдік саяхатшылар, саудагерлер болғанын зерттейді

7. Қалаңда атақты ғұламалар мен білім ордаларын болғанын әңгімелейді

Дескриптор

Жұмыс дәптерлеріне Ұлы Жібек жолындағы Қазақстанның ортағасырлық

қалалардың  кем  дегенде 5-еуін   жазады;

 Ортағасырлық  қалаларының 

тұрғындары  ретінде  тауар-ақша қатынасының болғанын, қолөнер

мен құрылыстың дамығанын, қалалардың көркейгенін дәлелдейді  кем 

дегенде 3  аргумент пен факт

арқылы ;

Критерийлері:

1. Өз қаласының архитектурасын суреттейді;

2. Қалаңда сауданың қандай түрлері дамығанын анықтайды;

3. Жергілікті шеберханалар өнімдерінің тізімін жасайды;

4. Ақша түрлерін анықтайды;

5. Қаласында қандай діни мекемелер барын зерттейді.

6. Қаласына шетелдік саяхатшылар, саудагерлер болғанын зерттейді

7. Қалаңда атақты ғұламалар мен білім ордаларын болғанын әңгімелейді

Тілдік  мақсаттары

Біздің анықтағанымыз...

Қорытындысында...

Құндылықтарды

дарыту

 

 

Ашықтық,жауапкершілік

- өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну

- патриотизм

- өз елі үшін мақтаныш

- ұлттық сана-сезім

-

тәуелсіздік

Пәнаралық

байланыстар

География,

әдебиет, дүние жүзі тарихы

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысында интерактивті

тақта мен жеке ноутбук қолдануға рұқсат етіледі...Оқушылар ақпарат толықтыру

үшін персональды  компьютер кажет...

Бастапқы білім

 Ұлы

Жібек жолы халықаралық байланыстардың нығаюына әкелді ме?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған

іс-әрекет  

 

Ресурстар

Сабақтың басы 5 минут

10 минут

Сәлемдесу.

Жағымды ахуал орнату.

Ашық тест

тапсырмалары

Патшалар мен елшілерге сыйлық, жалдамалы әскерге,  жалақы мен мемлекеттік қарыздардың өтеуі

ретінде 

.......................... 

төленді.

Ұлы Жібек жолы өзінің атауын .....................    ғасырда ғана алынды.

VI ғасырдың ІІ жартысында 

........................   Ұлы

Жібек жолының біраз бөлігіне иелік етті.

Қытай жол көрсеткіш кітапшасында «Ақ өзендегі қала»

...............         көрсетілген,

кейіннен ол қала ...................     

деп аталған.

«Жабық тест» тапсырмалары

1. Х-ХІІ ғасырларда Ұлы Жібек жолы бойында пайда болған

жаңа қалалар

А)

Сауран               Ә) Ашнас              Б) жент           В) Тараз

Г) Күнгіт                  Ғ) Сығанақ         Д) Сарайшық       Е) Қарақорым

2.

Ұлы Жібек жолы бойынмен халықаралық сауданың жоғарғы деңгейі дамыған кезең

А) IX-XIII ғасыр басы       Ә) IV-VI ғасырлар       Б) XII-XIV

ғасырлар       В) XIV-XV

ғасырлар        Г) XIII-XIV ғ

3.

«Лаузирит жолы» немесе «нефрит жолы» өмір сүрген кезең

А)

б.з.д  3-2 мыңжылдық                                Ә) IV-VI

ғасырлар              Б) XII-XIV ғасырлар       

В) XIV-XV ғасырлар     Г) XIII-XIV ғасырлар

4. Ұлы Жібек жолының тұрақты дипломатикалық және сауда

желісі ретінде жұмыс істей бастаған мерзімі

А) IV ғасырлар

   Ә) IІI

ғасырлар              Б)

б.з.б  II   ғасырлар        В) 

V ғасыр     Г)

б.з.б  IV

ғасырлар

5. Ұлы Жібек жолының бағыты

А)

батыс пен шығыс     Ә) Шығыс пен Оңтүстік  Б) Оңтүстік 

және Солтүстік     В) Солтүстік

пен Батыс       Г) Оңтүстік   пен Батыс

 

 

 

  Миға

шабуыл: «Суретке  қарап әңгіме

құрастыру» әдісі

 

 

 

Сабақтың

ортасы 

 

10 минут

 

20-минут

 

 

 

 

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

Б Жібек жолының картасын,

 

 

 түрлі-түсті

суреттерімен берілген иллюстрациясын көрсетіп, Жібек матасының өндірісі

туралы әңгіме құрастыру. Не білетіндерін анықтауға бағытталған сұрақтар қою.

 Жібек матасы

басқа елдерге қалай таралған деп ойлайсыз?

Бұл жол

неліктен Ұлы Жібек жолы деп аталған? деген сұраққа оқушылардың болжамын  сұрау.

Т/Ж Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын тудыру үшін жібек

матаны қалай өндіріп алатыны туралы қысқа мәтін беремін.

Б Бейнебаян көрсету. You tube «Ұлы Жібек жолы »

Видеоролигін

көріп мына сұрақтарға жауап береді:

 

- Не көрдің?

- Не естідің?

- Не сезіңдің?

- Не ойлайсың?

 

Б«Тақырыптың түйінді сөзі» әдісі

Кілт сөздерді тиісті бос орынға қойып, баяндап беріңіз.

Кілт сөздер: 5 мың жыл, Си Линг-чи,  Аспан асты(Кілт

сөздерге қажетті жалғау қосыңыз)

 

  «Ұлы Жібек жолы» атауының шығуы осы уақытта

Батыс елдері үшін қымбат тауар – жібекпен байланысты. Жібек құртынан жібекті

дайындау құпиясын қытайлықтар шамамен ___________________________________

бұрын ашса, белгілі жібек шаруашылығын зерттеуші А.А.Тихомиров оның нақты

уақытын – б.з.д. 298 жыл деп атап өтеді. Қытай аңыздары бойынша ең алғаш

алынған жібек жіп________________________ патша ханымға тәуелді болды. Шай

ішу кезінде патша ханым шыныаяғына ағаштан жібі шығып тұрған құрт түсіп

кетеді, сосын құрттың жібін тарқатып алады, солай алғашқы жібек жіп алынады,

ал Си Линг-чи император әйел осы үшін ризашылық ретінде

____________________________империясының құдайын тұрғызды, оның құрметіне осы

күнге дейін Қытайдың көптеген аудандарында жыл сайын ғұрыптық мейрамдар

өткізіледі.

                                                                                                                        

1- топ  - Тараз

2- топ –  Отырар

Әр топ өз қаласы бойынша

қосымша материалдарды, оқулықтардан алынған деректерді, таратпа сурет, иллюстрацияларды

зерттейді.

Зерттелетін аспектілері:

Ақиқат

жәнне жалған

Ұлы Жібек жолын әлемдік мұра тізіміне енгізуге  ЮНЕСКО –ға 

ұсыныс бергені рас па?  ( ақиқат)

Жетісудың Наукент қасасынан шыққан жол Суябқа  жеткен жоқ.   ( жалған)

Ұлы Жібек жолының Оңтүстік Қазақстан мен Жетісу арқылы

өтетін негізгі бағытынан басқа тармақтары да болды. . ( ақиқат)

Б.з.б 138 жылы Қытайдан император У-ди Батыстың

беймәлім елдеріне елші жіберді. ( ақиқат)

Сауда саттық айналымда компьютерлер болды. .   ( жалған)

Ұлы Жібек жолы 

жүз шақырымды қамтыды. ( жалған)

 Интерпретация

Т Әрбір топ  жеке қала ретінде өздерін таныстырып,

берілген мәселелер бойынша зерттеу нәтижелерін макет немесе плакат

түрінде  қорғайды.

Б Сынып «Ұлы Жібек жолында қай қала ең маңызды рол атқарды?» екенін анықтайды,

топтар келтірген дәлелдерді бағалап, дауысқа

салып шешеді. (топтық бағалау)

Мынадай

критерийлер бойынша

•          Басқа топтардың

сұрақтарына жауап беру;

•          Өз мәтінін түсінікті етіп

айту;

•          Топтық жұмысқа белсенді

қатысу;

•          Уақытты тиімді пайдалану.

•          Топтың бір мүшесі  қолдау көрсету

Б Өзін – өзі бағалау.

Критерийлері:

1.Ұлы Жібек жолындағы Қазақстан территориясына орналасқан қалалар,

олардың атқарған қызметі.

2. Жібек матасын өндіру технологиясы.

3. Шетелдік саяхатшылар.

4.Ұлы Жібек жолының қазақ елі үшін маңызы.

 

 

 

 

www.nci.kz

Ақпараттық білім ресурстары орталығы.

7 сынып. Қазақстан тарихы. Электронды оқулығы. 2011ж.

 

Ұлы жібек жолының тармақтары туралы

http://yandex.kz/video/search?

filmId =8gykJoQkUXI&text=%D2% D0%B5%D0%BE&redircnt=

1433408181.1&path=wizard

http://www.abai.kz/content/ makhmyd-   kashkari-zhene-diuan-lygat-it-t-rik

Құрманғазы Садықбеков,
филология ғылымдарының кандидаты, Сүлейман Демирел университеті. "Түркістан" газеті. Махмұд Қашқари және «Диуан лұат-ит-түрік».

 

http://bilimdiler.kz/kazakh_tili/   4673-zhbalasagun-kutty-bilik.html

Жүсіп Баласағұн «Құтты білік»

 

 

Babalar Asyl Danalar jusip balasagun Жүсіп Баласағұн Асыл арна.

http://www.youtube.com/watch?v=

cJbMjC_4xjw

 

Сабақтың соңы 10 минут

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма: «Ұлы Жібек жолының

қазақ елі үшін маңызы» - тақырыбына ой – түйін жазу (60-70 сөз)

 

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға

қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы



Берілген тапсырмаларды талдап, бағалау.

Сабақ барысында бақылау және

талқылауды үйлестіру, ал сабақ аяқталғанда сол мақсатқа жеткендігін анықтау.

АКТ – оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша жұмыс істей

алады.

Сабақ бойынша

рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ

қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз

сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Просмотров: 1394

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст