"Ақмола облысы білім басқармасының Біржан сал ауданы бойынша білім бөлімі Тасшалқар ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" КММ
КГУ " Общеобразовательная школа села Тасшалкар отдела образования по району Биржан сал управления образования Акмолинской области"

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

«Керқұла атты Кендебай ертегісі».Кендебайдың ерліктері

18.10.2017

 

САБАҚ: қазақ

әдебиеті

Мектеп: Невский

орта мектебі

Күні:

Мұғалім:Жекейхан

К

Сынып: 5

«а»сынып

Қатысқан

оқушылар саны: 5

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Керқұла атты Кендебай ертегісі».Кендебайдың ерліктері 

Оқу мақсаты

Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен

іс-әрекеті арқылы  образын ашу.

(5.Т/Ж3)

Сабақтың

мақсаттары

Барлық оқушылар:ертегідегі 

негізгі кейіпкердің портретін мәтіннен

таба алады.

Көпшілігі:кейіпкерлердің  образға қызмет етіп тұрған  маңызды іс-әрекеттерін  тауып алады.

 Кейбірі:

-         

Әрекет пен портрет негізінде кейіпкердің образына талдау жасайды.

-         

Жинақталған ақпараттар негізінде 

кейіпкердің маңызды үш әрекетін анықтайды.

Жетістік

критерийлері

Білім алушы

-         

Ертегідегі  кейіпкер портреті мен

іс-әрекетін анықтайды

-         

Әрекет пен портрет негізінде кейіпкердің образына талдау жасайды.

Блум

таксономиясы бойынша ойлау деңгейі: білу, түсіну,  қолдану

Тілдік

мақсаттар

Оқушылар: кейіпкерлердің  портреті мен іс-әрекетін айқындайтын келесі

сөздер мен сөз тіркестерін санаттарға бөледі.

Торсық

шеке,аппақұл,көкжалды бұлғап-бұлғап лақтырып жіберіпті,алтын құйрықты,жүз

батпан,азуын қағып алып, алысқанын алып ұрыпты, сиырларды сирағынан ұстап,

бір-бірлеп лақтыра бастайды, сауыт-саймандарды киіп алып, апандай ауызы, мойындары

ырғайдай, сирақтары шидей, жеті басты дәудің көздерін ханның алдына қояды.

Пән лексикасы және терминология: Кер – құла мен торының , құла -  сыр

мен жиреннің аралас келуі. Торсық шеке-кең маңдайлы, басы таз-басы жара,

киімі өрім-өрім-киімі жыртық.

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:

Батылдығы ұнады, үлгі аламын, әділдік жеңеді.

 

Осыған

дейін меңгерілген білім

 

 

Білу:

 3 мин

 

Оқушының

мәтін бойынша не білетінін анықтау үшін тапсырма. Әдісі: әр оқушыға

семантикалық кесте таратылады, оқушылар толтырады.

 

Кендебай

Хан

Керқұла

Сауыт-сайман,

құрал-жабдықтарыңды менің үстіме 

сал

 

 

 

Мен

әке-шешеңді іздеп тауып берейін.

 

 

 

Датың

болса, айт!

 

 

 

Жоспар

Жоспарланатын

уақыт

Жоспар

бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған

әрекеттермен алмастырыңыз)

Дереккөздер

Сабақтың басы

Түсіну:

 

  12мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың  ортасы:

Қолдану:

 

      10 мин

 

 

Топқа бөлу: «Керқұла», «Кендебай» (бірін-бірі толықтырып, кеңесіп жұмыс істеу үшін)

Оқушылардың зейінін аудару үшін тапсырма:

Әдісі: оқушылар сөйлемнің жалғасын хормен айтады.

Ерте, ерте, ертеде ...(Ешкі жүні бөртеде)

Айрылғырдың суы ...(айырыл!)

Бұл ел ...(Керқұла атты Кендебай батырдың елі)

Кейіпкерлердің портреті мен

іс-әрекеті арқылы  образын ашу

алдындағы тапсырмалар.

/Жұппен жұмыс/ (ақылдасып,

бірін-бірі түзетіп жұмыс істеу үшін)

Тапсырма. Әдісі: келесі сөз тіркестерін кестеде екі

санатқа бөледі:

Торсық

шеке, аппақ ұл, көкжалды бұлғап-бұлғап лақтырып жіберіпті, алтын

құйрықты,  жүз батпан, азуын қағып

алып, алысқанын алып ұрыпты, сиырларды сирағынан ұстап, бір-бірлеп лақтыра

бастайды, сауыт-саймандарды киіп алып, апандай ауызы, мойындары ырғайдай,

сирақтары шидей, жеті басты дәудің көздерін ханның алдына қояды.

Портрет

Іс-әрекет

 

 

 

Топпен жұмыс, екі топқа ортақ тапсырма (образды ашуға арналған кестені бірлескен,

ынтымақтасқан жұмыс барысында толтыру үшін) Әдісі: кесте толтыру

Кейіпкер

Ертегідегі портреті

Кейіпкердің ең маңызды 3 әрекеті

Кейіпкер образына қатысты көзқарасым

Кендебай

Торсық шеке, аппақ ұл ....

1. Аң аулап,

кедейлерді қарық қылыпты.

2.

3.

 

 

-         

Кестені толтырып болған соң,  екі топ жұмыстарымен алмасады, танысады,

ұсыныс айтады.

-         

Топтар жұмыстарын қайтадан алады, ұсыныстарды

ескеріп, толықтырады.

Дискриптор:

Білім алушы:

-әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкердің

портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтауға атсалысады.

- әр оқушы кейіпкердің ең

маңызды 3 әрекетін анықтайды.

-портрет пен  маңызды

әрекеттер негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын бір сөйлеммен жеткізеді

 

 

 

 

МЖ = Мұғалім жасаған

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МЖ = Мұғалім жасаған

Сабақтың  соңы:

 

 

 

 

 

 

 

 

    13мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау:

5мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері

байланыс:

   2 мин

Тапсырма:

А) Ертегідегі

қарама –қарсы кейіпкерлерді табайық.

 

   Кендебай                             Бай балалары

Еңбекқор                                               

- еріншек

мейірбан                                                

-жалқау

батыр                                                     

- өтірікші

жігерлі                                                   

- шыдамсыз     

 

Ә) Кендебайдың жақсы қасиеттерін сәйкестендірейік

 

Кендебай бойындағы жақсы қасиеттер

Іс-әрекеттері

Қайырымдылығы

жетімбаланы жұбатып, әке-шешесін тауып

беруге уәде беруі.

Қамқорлығы

жылағанды жұбатыпты, қысылғанға жәрдем беріпті.

Жанашырлығы

Қарасудың бойындағы жыртық үйлі кедейлерді

аң аулап асырауы.

Ақылдылығы

хан қызының ақылын тыңдап,

 

«Айырылғылдың

суы айырыл!» деуі.

Кішіпейіл

Қолындағыжұлыныпқалғанқұлынныңалтынқұйрығын ханғатабысетуі.

Адалдығы

Шаршасадатүнібойыкөзілмейқұлындыкүзеткендігі.

Шыдамдылығы

Ханғакелгеншаруасын,

өзініңқарапайымадамекендігінайтуы, баланыңәке –

шешесінбосатуғарұқсатсұрағандығы.

 

Дискриптор:

Білім алушы:

ü  Кендебайдың бойындағы үлгі боларлық қасиеттерді анықтап,

сәйкестендіреді.

 

Өзін өзі бағалау парағы. Әдісі: Өздерінің білу

деңгейлерін үйдің қабатына сәйкес бояп бағалайды

1-қабат- орташа

2-қабат – жақсы

3-қабат – өте жақсы

-         

Ертегідегі  кейіпкер портреті мен

іс-әрекетін анықтайды

-         

Әрекет пен портрет негізінде кейіпкердің образына талдау жасайды.

Білу        ТүсінуҚолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ББҮ әдісі арқылы кері байланыс жасайды. Жеке

балаларға парақшалар тарату..

 

 

 

 

Білемін

Білгім 

келеді

Үйрендім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МЖ = Мұғалім жасаған

 

 

Қосымша

ақпарат

Дифференциация

– Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары

оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? Оқушылардың

деңгейлеріне қарай тапсырмалар беремін.Қабілеті жоғары оқушыларға ертегідегі

кейіпкердіңобразына талдау жасай алады және іс-әрекетін таба алады.

Бағалау –

Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Оқу мақсаты мен сабақ мақсаттарын  үйлесімді болуына байланысты оқушылар

бірін-бірі өздерінің білу деңгейлерін үйдің қабатына сәйкес бағалайды.

1-қабат орташа

2-қабат жақсы

3-қабат өте жақсы

Пәнаралық

байланыс

Қауіпсіздік

ережелері

АКТ-мен

байланыс

Құндылықтармен

байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже,

қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге

асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

 

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін

бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Оқушылардың

зейінін сабаққа аудару үшін топқа бөлу әдісін алдым:Оқушылар топпен,жұппен

тапсырмалар орындай алады.Сыныпта оқушылар бірін-бірі бағалай білуді үйренді.Біледі,түсінеді,талдай

алады.Үш деңгейдегі оқушыларды таңдай отырып білім деңгейлеріне байланысты

қарапайымнан күрделіге қарай тапсырмалар беріледі.

 

 

Сабақ

жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?Әріптестер мен 

үнемі тәжірибе алмасып тұрған дұрыс.

Берілген

тапсырмалардыңқайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп

төндіре ме? Жоқ

Оқушылар

сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?иә

Осы сабақ

барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды

ма?

 

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Сыныптағы оқу атмосферасы  қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

 

Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және

неліктен? 

Төменде

берілген бөлімді осы сабақ  туралы

ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз.Сол жақ 

бағында берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап

беріңіз.

Сабақ мақсаттары 

оқу мақсаттарына жүзеге асырымды болады.Себебі:оқушылар сабақты жас

ерекшеліктеріне сай қабылдайды.

Бүгін оқушылар топпен және жұппен жұмыс істеуді

үйренді.Топпен жұмыс: 

істегенде бірін –бірі толықтырып, кеңесіп жұмыс істеуді үйренді.

Сыныптағы атмосферасы 

оң болды.Себебі:деңгейлеріне қарай тапсырма орындады.Барлық оқушылар ертегіден

портретін таба білді.Көпшілігі мәтіннің образын таба білді.Кейбірі мәтіндегі

образға талдау жасай білді.

Дифференцияны жүзеге асыра алдым. Дәстүрлі сабақтан

жаңартылған бағдарламаның айырмашылығы көп. Қазіргі сабағымда оқушылар

мақсатты өздері  айтады.Сондай-ақ

тапсырмаларды да жұппен ,топпен бірлесіп орындайды. Мұғалім тек ғана бағыт

бағдар береді.

Мен жоспарлаған уақытымды тиімді пайдалана білдім.

Себебі:оқушылар сабақты жақсы  түсінді.

Мен жоспарыма: Кендебайдың бойындағы жақсы қасиеттерін

сәйкестендіруді енгіздім.Кейіпкердің бойындағы жақсы қасиетті үйренеді. Бала

өз бойына сіңіре біледі.

 

Жалпы баға

:Өзін-өзі бағалау оқушыларға ұнады.

Сәтті

өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:Оқушыларды

топқа деңгейіне байланысты ертегімен жұмыс жүргізілуі

2:Оқушыларға семантикалық кесте бойынша тапсырманың

орындалуы

Қандай екі

нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және

оқытуға қатысты)?

1:Ертегідегі

қарама –қарсы кейіпкерді табайық.Кендебайдың жігерлі,еңбекқор, мейірбан,батырлығы.

2:Хан баласы қандай

адам:жалқау,еріншек,шыдамсыз,өтірікші.

Осы сабақ

барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу

үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?Келесі

сабақтамақсаттымды алдын ала жоспарлауды қарастырамын.

 

 

 

Просмотров: 5306

Қосымшалар:



Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст